FIFA’dan Overmars’a cinsel taciz cezası: Görevi bırakmak zorunda kalacak

Ajax Futbol Şube Sorumlusu olduğu dönemde kulüpteki kadın çalışanlara yönelik cinsel taciz iddiaları nedeniyle Hollanda’da iki yıl görevinden uzaklaştırılan eski futbolcu Marc Overmars, hala sürdürdüğü Belçika 1. Ligi takımlarından Royal Antwerp’in sportif direktörlüğünü de bırakmak zorunda kalacak.
Ajax, Arsenal ve Barcelona’nın da aralarında bulunduğu birçok kulüpte forma giyen Overmars, 2009 yılında profesyonel oyunculuk kariyerine son verdi. Overmars, 2012 yılında Ajax’ın Futbol Şubesi sorumlusu oldu.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Overmars’ın kulüp içinde özellikle kadın çalışanlara yönelik davranışları rahatsızlık yarattı. Ünlü futbolcu, oyuncular da dahil olmak üzere Ajax’taki birçok kadın personele cinsel içerikli mesajlar ve görüntüler göndermekle suçlandı.
Sporcuların özel hayatlarına gereğinden fazla müdahale ettiği de belirtilen Overmars, “kadın çalışanlara yönelik sınır aşan cinsel davranış” gerekçesiyle Şubat 2022’de Ajax takımından kovuldu.

İKİ YIL FUTBOLDAN MEN CEZASI

Royal Antwerp takımıyla anlaşan Overmars, futbol şube sorumlusu olarak görevine Belçika’da devam etti. Bu arada Hollanda Spor Hukuku Enstitüsü (ISR) tarafından hakkında soruşturma yürütülen Marc Overmars, geçtiğimiz günlerde bir yılı koşullu olmak üzere iki yıl boyunca futbol dünyasından uzaklaştırma cezası aldı.
ISR, Overmars’ın Ajax’ta görev yaptığı dönemde “her türlü iletişim aracıyla cinsel tacizden kaçınması” kuralına uymadığı ve bu nedenle cinsel taciz düzenlemelerini ihlal ettiğine hükmetti.
Hollanda’da aldığı bu ceza, Belçika’da geçerli olmadığı için Overmars, Royal Antwerp’teki yöneticilik görevine devam etti.
Bunun üzerine Hollanda Futbol Federasyonu (KNVB), dosyayı FIFA Disiplin Kurulu’na devretti.
FIFA’dan Hollanda medyasına yapılan açıklamada, Overmars’ın cezasının bütün dünya genelinde uygulanacağı duyuruldu.
Bu açıklama, 50 yaşındaki Overmars’ın artık Royal Antwerp’te de görevine devam edemeyeceği anlamına geliyor.
Belçika medyasına göre Overmars Kasım ayına kadar görevini bırakmak zorunda kalacak.
Royal Antwerp kulübü, FIFA’nın kararını inceledikten sonra bir açıklama yapacağını duyurdu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir