Faik Öztrak’tan erken seçim çağrısı

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Kasım verilerine göre işsiz sayısında ibrenin 4 ay sonra yeniden yükselişe döndüğünü, üretimdeki azalışın işsizlik üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını ifade etti. Hükümetin faizleri artırsa da güven sağlayamadığını vurgulayan Öztrak, güven olmayınca politika faizinde yapılan her artışın, para politikasındaki her sıkılaştırmanın çok daha fazla durgunluğa ve çok daha yüksek işsizliğe sebep olduğunu belirterek, “Bu kısır döngüden çıkmanın tek çaresi var: Önümüzdeki yerel yönetim seçimlerinde, milletimizin sandıkta ne yapsa güven vermeyen Saray yönetimini hezimete uğratması ve erken genel seçimin önünü açması” dedi.

KASIM’DA İŞSİZLİKTE ÇOK KESKİN BİR DÖNÜŞ VAR

Öztrak, bugün açıklanan Kasım ayı işsizlik verileriyle ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:

“TÜİK 2023 Kasım ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Mevsim etkisinden arındırılmış verilerle resmi işsiz sayısı tek bir ayda 115 bin kişi arttı. Haziran’dan sonra dört ay boyunca düşen işsizlik oranı da Kasım’da 0,4 puan artarak yüzde 9’a yükseldi. Bu, Kasım ayında işsizlik eğiliminde çok keskin bir dönüşe işaret ediyor. Yine kasım ayında, gerçek işsiz sayısı yıllık 832 bin kişilik artışla 8 milyon 633 bin kişiye yükseldi. Bu dünyadaki 95 ülkenin nüfusundan daha fazla. Gerçek işsizlik oranı ise aynı dönemde 2 puan artarak yüzde 22,4’e ulaştı.

“ÜRETİMDEKİ DÜŞÜŞ İSTİHDAMI ETKİLEMEYE BAŞLADI”

Sanayi Üretim Endeksi beş aydır kesintisiz bir şekilde düşmeye devam ediyor. Kasım’da aylık düşüş yüzde 1,4. Üretimdeki düşüş ciddi şekilde istihdamı etkilemeye başladı. Kasım ayında çalışanların sayısı, bir önceki aya göre 236 bin kişi azaldı.

GÜVEN OLMAYINCA “RASYONEL” POLİTİKALARDA PARA GETİRMİYOR

Hükümet, ‘irrasyonel’ politikalarının sebep olduğu enflasyon canavarını dizginlemek için sıkı para politikası uyguluyor. Ancak Sarayın kerameti kendinden menkul politikalarının sebep olduğu güven kaybı çok yüksek. Telafi edilemiyor, dışarıdan beklenen para bir türlü gelmiyor. Bunun sonucunda enflasyonu düşürmek için yapılan parasal sıkılaştırmanın büyüme ve istihdam cinsinden maliyeti beklenenden çok yüksek oluyor.

“İSTİHDAM KAYBI BEKLENENDEN HEM HIZLI HEM DE YÜKSEK GERÇEKLEŞTİ”

‘Güven ruh gibidir… Bir kere terk ettiği bedene bir daha geri dönmüyor’. Ucube rejimin sebep olduğu güvensizliğin faturasını yine milletimiz ödüyor. Kasım ayı işsizlik verileri sıkı para politikasının neden olduğu istihdam ve üretim kaybının sadece beklenenden yüksek olmakla kalmadığını, aynı zamanda beklenenden çok daha erken başladığını gösteriyor.

“KISIR DÖNGÜDEN ÇIKMANIN YOLU ERKEN GENEL SEÇİMİN ÖNÜNÜN AÇILMASI”

Hukuk, adalet yoksa güven de olmuyor. Rekabet gücünü arttıracak bir yapısal dönüşüm stratejisi yoksa güven de olmuyor. Büyümenin nimetleri milletin tamamına yansımıyor, sadece bir avuç yandaşın cebine gidiyorsa, güven de olmuyor. Güven olmayınca, politika faizinde yapılan her artış, para politikasındaki her sıkılaştırma çok daha fazla durgunluğa ve çok daha yüksek işsizliğe sebep oluyor. Bu kısır döngüden çıkmanın tek çaresi var: Önümüzdeki yerel yönetim seçimlerinde, milletimizin sandıkta ne yapsa güven vermeyen Saray yönetimini hezimete uğratması ve erken genel seçimin önünü açması”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir