Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Adıyaman ve Şanlşıurfa’daki sel felaketiyle ilgili Erdoğan, ‘Sözlerime başlarken bu sabah Şanlıurfa ve Adıyaman’da yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bakanlarımız, ekiplerimiz çalışmaları koordine etmektedir.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Yaşadığımız felaketleri hafızalarımızda ne kadar sıkı muhafaza edersek onlardan çıkarcağımız dersler de o derece güçlü olur. Bunun için tekrar hatırlama ve hatırlatmada fayda görüyorum. Türkiye 6 Şubat sabahına son bir asrın en büyük felaketiyle uyandı. 11 ilimiz 62 ilçesinde ağır yıkıma ve can kaybı yaşanan depremlerin büyüklükleri 7.7 ve 7.6 olarak ölçüldü. Yeryüzüne 7 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede ve yoğun yerleşim alanlarının altında gerçekleşen depremlerin şiddeti benzer büyüklükteki örnekleri ile kıyas edilemeyecek kadar güçlüydü.

Felaket bölgesi neredeyse 600’e yakın müstakil deprem artçıyla sarsıntıyı sürdürdü. Devlet ve millet olarak felaket haberini alır almaz yıkımın ve kışın zorluklarını aşarak deprem bölgesine koştuk. Sadece arama-kurtarma için 35 bini aşkın personeli bölgeye gönderdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir