Plakalar ortada kaldı! Kaybolan araca kasko ödemesi yapılır mı?

Şanlıurfa’daki, sel nedeniyle birçok araç ağır hasar aldı veya kayboldu. Diyarbakır’da ise yaşanan sel felaketinde sonra sular tahliye edildi, sele kapılan plakalar gün yüzüne çıkarak sahiplerini beklemek için sergilendi. Peki araçları bulunamayan otomobillere kasko ödemesi yapılacak mı? Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı milliyet.com.tr’ye cevapladı.

Bağcı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Sel, su baskını otomatik teminattır, ödeme yapılır. Gene de kontrol etmekte fayda var. Sigorta şirketleri daha uygun kasko primi vermek için bazı teminatları çıkarabiliyor. Muafiyetli seçenekler var. O yüzden de kişilerin ‘sel, su baskını teminatı var mı, bununla ilgili muafiyet var mı?’ kontrol edilmelidir.

‘TEMİNAT VARSA HER TÜRLÜ HASAR ÖDENİR’

Kasko poliçelerinin yüzde 99’unda bu teminatlar var. Teminat varsa sel kaynaklı olarak araçta oluşan her türlü hasarlar ödenir.

‘ARAÇ SAHİBİ BULAMASA DA ÖDEME YAPILIR’

Araç selde sürüklendi, kayboldu, araç sahibi bulamıyor olsa bile ödeme yapılır.

SEL BÖLGESİNDE KAÇ ARAÇ ZARAR GÖRDÜ?

Bunun bilgisine henüz erişilmedi. Bölgede yaklaşık 3 milyonun üzerinde aracın kaskosu var. Bu 11 ili kapsıyor. Bunun yüzde 17’sinin yani 530 bin aracın kasko poliçesi olduğunu biliyoruz. Bu deprem bölgesindeki 11 il için geçerli. Deprem nedeniyle zaten araçlarda ciddi oranda hasar ihbar olmuştu.

Sel baskını ihbarları yeni yeni yapılmaya başlandı. Ama selde zarar gören araç sayısının çok daha düşük olduğunu düşünüyoruz.

‘DOLU RİSKİNDEN BAHSEDİLİYOR, POLİÇELER KONTROL EDİLMELİ’

Bölgede şimdi de dolu riskinden bahsediliyor. Dolu kaskolarda güncel bir olaydır. Yoğun bir hasar bıraktığı için birçok poliçede dolu teminatında da düşük limitler, muafiyetlerin olduğunu duyuyoruz. Poliçeleri bu anlamda kontrol etmekte fayda var.

SEL, DOLU GİBİ AFETLERİ TRAFİK SİGORTASI KARŞILAR MI?

‘Sel, dolu, deprem gibi afetleri trafik sigortası öder mi?’ sorusuyla çok karşılaşıyoruz. Trafik poliçesi karşı tarafa verdiğiniz zararı ödeyen bir poliçedir. Kendi aracınıza gelen hasarları ödeyen poliçe kasko poliçesi olduğundan trafik tek başına yeterli değildir

Son olaylar trafik poliçesinin yanında kasko poliçesinin de önemli olduğunu gösterdi.

SELDEN ZARAR GÖREN ARAÇ PERT OLARAK SAYILIR MI?

Sel sonrası hasar durumunda sigorta şirketlerine ihbar yapılıyor. Servise araç çekiliyor. Eksper önce inceliyor. Araç kısmen hasarlıysa tamir bedeli ödeniyor. Tam hasarlı ise ya da ağır hasarlıysa sigorta şirketi pert kararı verebilir. Pert kararında aracın piyasa rayiç değeri üzerinden bir ödeme yapılır.

ARAÇLARINI TANIYAMAYANLARA ÖDEME YAPILACAK MI?

Yapılır, 1 ay bekleme süresi oluyor. Bunun devamında da araç sahipleri ödeme alacaklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir