Pakistan’da kalabalık, eski Başbakan Han’ın tutuklanmasını önlemek için evinin etrafında toplandı; polis biber gazı ve tazyikli su kullandı

T24 Dış Haberler

Pakistan’da hakkında tutuklama kararı çıkarılan eski Başbakan İmran Han’ın destekçileri, polisin kendisini tutuklamasını önlemek için ülkede tartışmaların göbeğinde yer alan siyasetçinin evinin etrafında toparlandı. Çevik kuvvet, kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı.

Geçen sene güvenoyu alamayınca görevden alınan Han, erken seçim yapılması ve kendisinin tekrar Başbakan olması için bir kampanya yürütürken, kendisine çeşitli davlar açıldı. 

Polis, yozlaşma davasında duruşmaları atladığı için hakkında çıkarılan tutuklama kararını uygulama amacıyla son haftalarda ikinci defa başkent İslamabad’dan Han’ın Lahor’daki evine gitti.

Han’ın evinin dışında gazetecilere açıklama yapan bir polis memuru, “Buraya kararı uygulayıp onu tutuklamak için geldik” dedi.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre polisi en az 200 Han destekçisi karşıladı. Eylemcilerden bazılarının sopalı olduğu ve taş fırlattığı belirtilirken, bazılarının da Han’ın partisinin bayrağını salladığı belirtildi.

Polis, kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı. 

Han, olaylar sırasında evinin içinde çektiği bir videoyu Twitter’da yayınlayarak, “Polis beni hapse tıkmak için buraya geldi. İmran Han hapsa girerse milletimizin kış uykusuna yatacağını düşünüyorlar” dedi. 

Polis, Han için geçen haftalarda bulundukları ilk tutuklama girişiminin eski başbakan “teslim olma konusunda isteksiz olduğu için” başarısız olduğunu belirtmişti. 

Han, salı günü de tutuklanamadı. 

Ne olmuştu? 

İslamabad Bölge Mahkemesi’nde 13 Mart’ta, Han’ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satıldığı ve Ağustos 2022’de bir kadın yargıcı tehdit ettiği iddiasıyla ilgili yargılandığı iki davanın duruşmaları görülmüştü.

İki duruşmaya da katılmayan Han hakkında ayrı ayrı tutuklama kararı verilmişti.

Belucistan eyaletinin Kuetta şehrindeki bir mahkeme de devlet kurumlarına ve memurlarına karşı ifadeleri ve kamu düzenini bozmaya çalıştığı gerekçesiyle Han hakkında 9 Mart’ta tutuklama kararı vermişti. Han’ın itiraz etmesi sonucu söz konusu karar, üst mahkemece 2 haftalığına askıya alınmıştı.

Pakistan’da, parlamentoda 10 Nisan 2022’de yapılan güven oylamasında, 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir