Afrikalı göçmenlerden Tunus’taki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde eylem

Sahra altı Afrika ülkelerinden onlarca düzensiz göçmenin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) başkent Tunus’taki merkez binası önünde düzenlediği oturma eylemine güvenlik güçleri müdahalede bulundu.

Tunus’un resmi ajansı TAP’ın haberine göre, Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Fakir Buzgaye, UNHCR’nin yasal temsilcisinin şikayeti üzerine güvenlik güçlerinin oturma eylemini dağıtmak için müdahale ettiğini söyledi.

UNHCR’nin, genel merkezinin personelinin ve ekipmanlarının tekrarlanan saldırılardan korumasını istediğini belirten Buzgaye, oturma eylemini dağıtmak için danışılan Cumhuriyet Savcılığı’nın güvenlik birimlerine müdahale yetkisi verdiğini, ancak göçmenlerin güvenlik görevlilerine taş attığını ve UNHCR’nin pencerelerini kırdığını aktardı.

Görgü tanıkları da oturma eylemi yapanların sabah saatlerinden itibaren UNHCR’nin camlarına taş attığını ve güvenlik görevlileriyle aralarında olaylar çıktığını, UNHCR binası yakınında park edilen araçlara saldırdığını aktardı.

Afrikalı onlarca düzensiz göçmen, kendi ülkelerine dönmeyi reddederek üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeleri talebiyle haftalardır UNHCR binası önünde oturma eylemi yapıyor.

Orta Akdeniz’deki düzensiz göç sorunu

Avrupa’ya yönelik düzensiz göç akınında Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda yoğun hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu güzergahta denizde yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenleri, Avrupalı devlet görevlilerinin yerine genellikle Avrupa menşeli sivil toplum kuruluşları kurtarıyor. Söz konusu STK’lar, AB üyesi devletlerin “güvenli liman” vermemesinden ötürü zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmekte güçlük çekiyor.

Kendi imkanlarıyla Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin, Avrupa’da ilk ayak bastıkları yer ise genellikle İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor.

Teknelerin alabora olması ya da teknelerdeki aşırı kalabalık nedeniyle susuz ve havasız kalınması yüzünden her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir